Каските за мотор, независимо дали са full face, flip up или каски за скутер са най-важния и задължителен елемент от мото екипировката.
Освен, че предпазват от травми, мото шлемовете осигуряват и вашия комфорт по време на езда и ви предоставят сигурна защита от вятър, дъжд, слънце и отломки, които могат да затруднят управлението на мотоциклета.
Външната обвивка се произвежда от устойчиви на удар материали, които преразпределят силата на удара по цялата повърхност на каската, така че да се предпази главата и лицето на моториста от тежки травми.
Ударопоглъщаща подплата са произвежда от експандирана EPS пяна, която има свойството да абсорбира силата на удара.
Подплатата, която е предназначена да осигури комфорт представлява тънък, мек слой пяна или плат, които обграждат главата на моториста, осигурявайки му удобство и комфорт дори и при продължителна езда.
Тази система, както е видно и от името ѝ има за задача да държи мотоциклетната каска здраво закрепена на главата на моториста.
Почти всички съвременни модели мотоциклетни шлемове разполагат с различни допълнителни функции като вградена слънцезащита, вентилационни отвори, вградена комуникационна система и много други.
Почиставането на каската се извършава съсследните материсли:
-микрофибърна кърпа, четка за зъби, мек шампоан, топла вода,
На първо място е необходимо да се отстранят всички електронни устройства и аксесоари.
Следващата стъпка е да премахнете вътрешната подплата.
Покрийте цялата черупка на каската първо с хартия, а след това потопете няколко микрофибърни кърпи в топла вода, поставете ги върху каската и ги оставете за 15 – 20 минути.
Това време е достатъчно, за да може топлата вода да омекоти натрупаната мръсотия и остатъците от полепнали насекоми.
Щом водата си свърши работата, използвайте мека кърпа или гъба, за да почистите външната страна на каската.
Не използвайте абразивни почистващи препарати, тъй като те могат да повредят каската. Използвайте специален почистващ препарат.
Вътрешната част на каската се почиства с мека кърпа или гъба. Избягвайте използването на твърде мокри кърпи или гъби, тъй като това може да увреди вътрешната част на мото каската.
С помощта на четката за зъби почистете внимателно всички труднодостъпни места като сглобки, въздухопроводи и други.
Напълнете с топла вода малка мивка или леген, сложете вътре и малко от бебешкия шампоан и разбъркайте с ръка, за да се образува пяна.
След това потапяйте всеки един от елементите от вътрешната подплата и го почистете добре. Щом сте готови изплакнете и оставете парчетата да изсъхнат напълно на слънце.
Следваща стъпка е да почистите визъора. Ако не искате да използвате само вода, или ако визьорът е силно замърсен можете да използвате специални почистващи препарати за визьори.
След като сте почистили каската я оставете да изсъхне напълно, преди да поставите вътрешната подплата и подложките обратно на мястото им.
Поставете отново и всички електронни устройства и аксесоари.
Ако скоро след като сте почистили каската долавяте неприятна миризма, поставете кърпа, навлажнена с малко оцет за няколко часа вътре в каската.
Оцетът помага да се абсорбира неприятната миризма, а вие ще запазите мотоциклетната си каска за по-дълго време чиста и комфортна за носене.
Ако искате каската ви да заблести като нова, след като я почистите можете да я третирате с висококачествен лак или вакса за каски.
Можете да изперете вътрешната подплата и в пералня, но задължително трябва да поставите всички елементи от облицовката в мрежеста торба и да използвате програмата за пране на деликатни тъкани.
В никакъв случай не използвайте сушилня, за да изсушите по-бързо подплатата, защото ще я повредите.
И още нещо. Преди да пуснете меката вътрешна облицовка на каската в пералнята обърнете внимание на описанието и код на продукта, за да сте напълно сигурни, че наистина няма проблем да използвате пералня за освежваването.
Ако въпреки всичко не можете да чакате и нямате търпение да яхнете по-бързо мотора, можете да използвате вентилатор или сешоар, с които да “забързате” изсъхването.